Neler Yaparız ? | Hakkımızda | Web Sunum | İnsan Kaynakları | İletişim
Stüdyo Çekimleri ( Greenscreen )
 
NEDİR ? | VİDEOLAR |
Greenscreen, en basit anlamda tek renk arka plan kullanarak iki farklı görüntüyü birbirinin üstüne oturtmaya yarayan bir tür sinema teknolojisidir. Bu tekniğin genel işleyişi şu şekildedir; öncelikle düz yeşil renkli arka planda, çekilmesi gereken sahneler çekilir, ardından post-prodüksiyon aşamasında özel bilgisayar programları aracılığıyla bu tek renk arka plan silinir ve yerine konulması gereken görüntü giydirilir. Böylelikle daha önceden tek renk arka planda çekimi yapılan sahne, asıl olması gerektiği yere oturtulmuş olur.

Yeşil perde çekimleri genellikle stüdyo ortamında gerçekleştirilir. Perdenin yeşil olması, perdenin önünde çekilen görüntülerin arka fonuna istenilen video görüntüsünün veya resmin yerleştirilmesine olanak sağlar. Hemen hemen bütün Sinema filmlerinde, Dizi film çekimlerinde, Reklam filmlerinde, Haber ve Hava durumu programlarında yeşil perde sıklıkla kullanılır.

Yeşil perde çekimleri stüdyomuzda bulunan ışık sistemleri ile aydınlatılır. Işık sistemi yeşil perde çekimlerinde çok iyi ayarlanması gerekmektedir. Yanlış aydınlatma çekilen kişi veya objeler üzerinde hoş olmayan yeşil yansımalar yapar. Yeşil perdeyi çekilen görüntünün arkasından yok etmek için genelde After Effect gibi programlar kullanmaktayız. Bu tür bilgisayar programları yeşil renge uyarlanmış bir sistem içerir yeşil rengi otomatik olarak yok eder ve bizlerde yok olan arka plan yerine istediğimiz sahneyi yerleştirebiliriz.